Raytheon Intelligence & Space zintegrował broń laserową z systemem obrony powietrznej NASAMS, umożliwiając zniszczenie roju dronów

Podczas przeprowadzonego na poligonie White Sands pokazu zademonstrowano, jak lasery wysokiej mocy mogą zwiększyć możliwości obecnych systemów, pozwalając na ochronę dużych obszarów

LAS CRUCES, N.M., (31 marca 2022 r.) – Raytheon Intelligence & Space, dział firmy Raytheon Technologies, zademonstrował możliwość unieszkodliwiania bezzałogowych statków powietrznych dzięki integracji systemu laserowego HELWS (High Energy Laser Weapon System – System Broni Laserowej Wysokiej Mocy) z systemem obrony powietrznej NASAMS (National Advanced Surface-to-Air Missile System – Narodowy Zaawansowany System Rakietowy Ziemia-Powietrze).

Podczas pokazowego strzelania, przeprowadzonego na poligonie White Sands Missile Range, system HELWS odebrał informacje z Centrum Kierowania Ogniem (Fire Distribution Center) systemu NASAMS, a następnie, korzystając z funkcji automatycznego celowania oraz pełnej gamy sensorów optoelektronicznych, pracujących w podczerwieni, namierzył, zidentyfikował i błyskawicznie zestrzelił dziewięć dronów grupy 1 i 2 z istotnej pod względem taktycznym odległości.

– Drony stanowią szczególne zagrożenie w każdym środowisku, od stadionów piłkarskich aż do pola walki, ponieważ nie jest łatwo je dostrzec i zestrzelić – powiedziała Annabel Flores, prezes działu systemów walki elektronicznej w RI&S. – Pokazujemy światu, że nasze laserowe systemy obronne można zintegrować z obecnymi systemami obrony powietrznej tak, aby w mgnieniu oka namierzać i razić drony. 

Zgromadzeni na poligonie White Sands Missile Range przedstawiciele amerykańskich agencji wojskowych i cywilnych oraz ministerstw obrony innych państw mieli okazję przekonać się, że system HELWS bez problemu współpracuje z obecnymi systemami dowodzenia i kierowania. System obrony powietrznej średniego zasięgu NASAMS, opracowany przez Raytheon Missiles & Defense i Kongsberg Defence & Aerospace, składa się z radaru Sentinel, Centrum Kierowania Ogniem oraz różnych efektorów. Przeprowadzony pokaz potwierdził możliwość integracji systemu zwalczania dronów z systemem NASAMS. Integracja ta zwiększa interoperacyjność systemu i jego zdolności do prowadzenia obrony powietrznej na średnim dystansie w ramach wielowarstwowej architektury  obrony.

Dzięki dodaniu systemu NASAMS do listy sensorów, efektorów i systemów dowodzenia i kierowania, z którymi współpracuje już HELWS, Raytheon Technologies może zaoferować użytkownikom maksymalną elastyczność, niezbędną do zwalczania bezzałogowców w ramach zintegrowanego systemu obrony powietrznej.

Systemy laserowe RI&S, powstające w zakładach w McKinney w Teksasie, działają na lądzie, w powietrzu i na morzu, umożliwiając 360-stopniową ochronę baz, lotnisk, stadionów i innych ważnych obiektów wojskowych i cywilnych. Dzięki otwartej architekturze, skalowalnej mocy i wytrzymałej konstrukcji z łatwością spełniają wymogi dowolnej misji. System HELWS może być wykorzystywany samodzielnie lub błyskawicznie zainstalowany na rozmaitych platformach.

 

O Raytheon Intelligence & Space

Raytheon Intelligence & Space, dział firmy Raytheon Technologies, dostarcza przełomowe technologie, jakich potrzebują nasi klienci, aby odnosić sukces w dowolnej sferze działań militarnych i z powodzeniem stawić czoła każdemu wyzwaniu. Raytheon Intelligence & Space opracowuje nowoczesne systemy wykrywania, cyberusługi i oprogramowanie, zapewniając klientom cywilnym, wojskowym i komercyjnym na całym świecie decydującą przewagę nad przeciwnikiem.