Jedyny w swoim rodzaju celownik z podwójnym trybem widzenia

Innowacyjny celownik karabinowy pozwala żołnierzom skutecznie namierzać zagrożenia zarówno w bliskiej jak i dalekiej odległości

Ty Blanchard kierował oddziałem amerykańskich sił specjalnych, który miał za zadanie przejąć kontrolę nad jedną z wiosek w afgańskiej prowincji Helmand, gdy w trakcie operacji nagle rozległy się strzały i jeden z jego żołnierzy został ranny. Blanchard zdołał jeszcze kątem oka zauważyć uciekającą postać, która próbowała zatoczyć koło, żeby zaatakować ich od flanki. W tej sytuacji musiał działać natychmiast.

Broń Blancharda była wyposażona w celownik optyczny ELCAN z podwójnym polem widzenia. Blanchard błyskawicznie przełączył widok celownika z trybu bliskiego o powiększeniu 1x na tryb daleki o czterokrotnym powiększeniu i odpowiedział ogniem na atak przeciwnika. W efekcie atakujący wzięli nogi za pas, a oddział Blancharda mógł bezpiecznie wycofać się.

– Możliwość precyzyjnego prowadzenia ognia na maksymalnym dystansie, na jaki pozwalała nam broń, dzięki czemu mogliśmy zmusić przeciwnika do ukrycia się, uratowała życie moich towarzyszy – powiedział Blanchard, który spędził na służbie w Wojskach Lądowych Stanów Zjednoczonych 26 lat, a obecnie służy w Gwardii Narodowej Wojsk Lądowych i pełni funkcję starszego kierownika w dziale systemów lądowych Raytheon Missiles and Defense, jednego z czterech działów Raytheon Technologies.

Działo się to w 2015 roku. Od tego czasu w produkowanych w Kanadzie przez Raytheon ELCAN, spółkę zależną Raytheon Technologies, celownikach ELCAN Specter z podwójnym trybem widzenia i stałym powiększeniem wprowadzono wiele ulepszeń. Na przykład zmniejszono ich ciężar o 15%, czas pracy baterii wydłużono o 50%, a także dodano nowy, niskoprofilowy przełącznik podświetlenia. Nowe elementy obejmują szynę Picatinny zamontowaną na górze celownika i zintegrowaną z jego obudową, wewnętrzny filtr chroniący przed światłem lasera oraz dźwignię do zmiany powiększenia dostosowaną do obsługi prawą lub lewą ręką.

Celownik ELCAN z podwójnym trybem widzenia jest również dostępny z powiększeniem 1,5-6x oraz ponad 50 różnymi typami siatek celowniczych, w tym z zaprojektowanymi specjalnie siatkami celowniczymi do broni maszynowej montowanej na pojazdach i używanej autonomicznie. Dzięki temu spełnia on zmienne, nieprzewidywalne wymagania, jakie przed żołnierzami stawia określona misja.

– Celownik Specter DR po prostu nie ma sobie równych – powiedział Todd Pace, były komandos Wojsk Lądowych Stanów Zjednoczonych a obecnie kierownik ds. techniczno-handlowych zajmujący się celownikami ELCAN Specter. – Duży obszar widzenia, tzw. eye box, umożliwia oddanie strzału z różnych pozycji, prostota celownika skraca czas potrzebny na szkolenie, a jego wytrzymałość sprawia, że doskonale pasuje zarówno do karabinków, jak i broni maszynowej.

Celownik ELCAN Specter DR umożliwia strzelcowi natychmiastowe przełączanie pomiędzy różnymi powiększeniami bez potrzeby regulowania ostrości czy korygowania ustawienia głowy. Dzięki temu nie męczy on wzroku, a żołnierze mogą mieć oboje oczu otwartych, co pozwala im szybko reagować na dynamicznie zmieniającą się sytuację.

Dziś setki tysięcy celowników ELCAN Specter wykorzystywanych jest przez wojska NATO i sojuszników na całym świecie, w tym armie takich państw jak USA, Australia, Kanada, Norwegia, Dania, Włochy i Niemcy.

– Był to ulubiony celownik każdego żołnierza w naszym oddziale – powiedział Blanchard.

Jako żołnierz Zielonych Beretów korzystał on z celowników Raytheon na całym świecie, od dżungli Azji-Pacyfiku przez pustynie Bliskiego Wschodu aż do łańcuchów górskich Afganistanu.

W przeciwieństwie do systemów celowniczych, które zostały pierwotnie opracowane na użytek komercyjny i dopiero później przystosowane do potrzeb wojskowych, celowniki ELCAN Specter zostały zaprojektowane specjalnie z myślą o działaniach bojowych.

– Chodzi o niezawodność – powiedział Blanchard. – Jest po prostu bezkonkurencyjna.