Jedyny w swoim rodzaju celownik z podwójnym trybem widzenia

Innowacyjny celownik karabinowy pozwala żołnierzom skutecznie namierzać zagrożenia zarówno w bliskiej jak i dalekiej odległości

Ty Blanchard kierował oddziałem amerykańskich sił specjalnych, który miał za zadanie ochraniać jedną z wiosek w afgańskiej prowincji Helmand. Podczas operacji nagle rozległy się strzały i jeden z jego żołnierzy został ranny. Blanchard zdołał jeszcze kątem oka zauważyć uciekającą postać, która próbowała zatoczyć koło, żeby zaatakować ich od flanki. W tej sytuacji musiał działać natychmiast.

Broń Blancharda była wyposażona w celownik optyczny ELCAN z podwójnym trybem widzenia produkcji Raytheon Intelligence & Space, jednego z czterech działów biznesowych Raytheon Technologies. Blanchard błyskawicznie przełączył widok celownika z trybu bliskiego o jednokrotnym  powiększeniu na tryb daleki o czterokrotnym powiększeniu i odpowiedział ogniem na atak przeciwnika. W efekcie atakujący wzięli nogi za pas, a oddział Blancharda mógł się bezpiecznie wycofać.

– Możliwość precyzyjnego prowadzenia ognia na maksymalnym dystansie, na jaki pozwalała nam broń, choćby po to, by zmusić przeciwników do ukrycia się, uratowała życie moich towarzyszy – powiedział Blanchard, który spędził na służbie w Wojskach Lądowych Stanów Zjednoczonych 26 lat, a obecnie służy w Gwardii Narodowej Wojsk Lądowych oraz pełni funkcję starszego kierownika w dziale systemów lądowych Raytheon Missiles and Defense, kolejnej jednostki biznesowej Raytheon Technologies.

Działo się to w 2015 roku. Od tego czasu w produkowanych w Kanadzie celownikach ELCAN z podwójnym trybem widzenia wprowadzono wiele ulepszeń. Na przykład zmniejszono ich ciężar o 15%, wydłużono czas pracy baterii o 50% i dodano nowy, niskoprofilowy przełącznik podświetlenia.

Celownik ELCAN z podwójnym trybem widzenia jest również dostępny z powiększeniem 1,5-6x oraz ponad 50 różnymi typami siatek celowniczych, w tym z zaprojektowanymi specjalnie siatkami celowniczymi do broni maszynowej montowanej na pojazdach i używanej autonomicznie. Dzięki temu spełnia on zmienne, trudne do przewidzenia wymogi, jakie przed żołnierzami stawia określona misja.

– Często zdarza się, że zadania, jakie mamy do wykonania, nie idą zgodnie z planem – powiedział Dan Pettry, były komandos Wojsk Lądowych USA, a obecnie kierownik produktu zajmujący się celownikami karabinowymi ELCAN w Raytheon Intelligence & Space. – Dlatego właśnie korzystanie z dwóch broni z dwoma różnymi celownikami nie jest dobrym pomysłem.

Celownik ELCAN Specter DR umożliwia strzelcowi natychmiastowe przełączanie pomiędzy różnymi powiększeniami bez potrzeby regulowania ostrości czy ustawiania głowicy w odpowiedniej pozycji. Dzięki temu nie męczy on wzroku, a żołnierze mogą mieć oboje oczu otwartych, co pozwala im reagować na dynamicznie zmieniającą się sytuację.

Dziś siły sojusznicze na całym świecie, w tym armie takich państw jak USA, Australia, Kanada, Norwegia czy Włochy, korzystają z setek tysięcy celowników ELCAN Specter.

– Był to ulubiony celownik każdego żołnierza w naszym oddziale – powiedział Blanchard. Jako żołnierz Zielonych Beretów korzystał on z celowników Raytheon na całym świecie, od dżungli Azji-Pacyfiku przez pustynie Bliskiego Wschodu aż po łańcuchy górskie Afganistanu.

W przeciwieństwie do systemów celowniczych, które zostały pierwotnie opracowane na użytek komercyjny celowniki ELCAN Specter zostały zaprojektowane specjalnie z myślą o działaniach bojowych.

– Chodzi o niezawodność – powiedział Blanchard. – Jest po prostu nie do przebicia.